چرا مردم مطالب وبلاگ را می خوانند و چگونگی جذب مخاطبان در سال۲۰۲۱

وبلاگ

جای تردیدی نیست که در سال ۲۰۲۱ چرا وبلاگ نویسی در هر استراتژی بازاریابی مهم است.
درحالیکه وبلاگ نویسی به عنوان راهی برای کمک کردن به تقویت سرنخ‌ها، سئو و اعتبار شناخته می‌شود اما هنوز بازاریاب‌های فعالی هستند که نگران از بین رفتن اثربخشی وبلاگ ‌نویسی باشند.

نگرانی ((از بین رفتن وبلاگ نویسی)) با تحقیقات هم کاسته نشده‌‌است. اخیراً، در HubSpot از حدود ۳۰۰ نفر پرسیده شده که چند وقت یکبار وبلاگ می‌خوانند و پاسخ ۴۰% آن‌ها تقریباً این بود: هرگز. این بررسی به دنبال گزارش Not Another State of Marketing در HubSpot نشان ‌می‌دهد که وبلاگ‌ نویسی از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ از جایگاه اول به جایگاه سوم استراتژی رایج در بازاریابی ‌محتوایی تنزل کرده‌است.
اما قبل از اینکه تحت تاثیر اطلاعات منفی قرار بگیرید؛ خیلی مهم است به خاطر داشته‌باشید که هنوز هم وبلاگ نویسی به طور فوق‌العاده‌ای برای بازاریاب‌ها اهمیت دارد اما نحوه‌ی رویکرد وبلاگ ‌نویسی شما بیش از هر زمان دیگری مهم‌تر است. و همانطور که بررسی گذشته نشان داد که ۴۰% مردم هرگز وبلاگ نمی‌خوانند، متقابلاً آشکار کرد که ۶۰% مخاطبان همچنان محتواهایی را به طور مداوم می‌خوانند.

حقیقت ماجرا این است که وبلاگ نویسی همچنان کارایی خود را حفظ کرده است. فقط نیاز است که کمی بیشتر از قبل برای توجیه کردن مردم تلاش کنید تا مطالب شما را بخوانند. پس چه راهی برای جلب نظر مشتری وجود دارد و از چه راهی می توان متوجه شد که چگونه مخاطبان را به خواندن مطالب وبلاگ خود ترغیب کنید؟ با انجام یک نظرسنجی دیگر به جای اینکه از ۳۰۰ نفر بپرسند ((آیا شما وبلاگ می‌خوانید؟))، پرسیده‌اند ((چرا شما بیشتر از حد معمول پست های وبلاگ‌ را می‌خوانید؟)) در این بررسی از شرکت‌کنندگان خواسته شد رایج‌ترین دلیلی که محتوای یک وبلاگ را می‌خوانند، بیان کنند؛ جواب های پیش روی آنها عبارت بود از:

  •  برای یادگیری نحوه‌ی انجام کار جدید
  • برای سرگرم شدن
  • برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد محصولات یا برندها
  • برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد اخبار و نکات مورد توجه مربوط به صنعت شغلی من

با توجه به نمونه‌های زیادی از وبلاگ‌ ها که صاحبان کسب‌وکار تولید می‌کنند، شما ممکن است تصور کنید که تعداد زیادی از مردم، برای کسب اطلاعات در مورد محصولات یا برندها، مطالب وبلاگ را می‌خوانند. اما در حقیقت ممکن است با دیدن بالاترین و پایین‌ترین رتبه دلایل خوانندگان غافلگیر و کمی هم نگران شوید.
در واقع، فقط ۴% از مشتریان گفتند که وبلاگ‌ ها را برای کسب اطلاعات درمورد برندها و محصولات می‌خوانند. طبق نتایج پژوهش، بیشتر مردم به سمت محتوایی می‌روند که به آنها یاد می‌دهد چگونه کارهای جدیدی را انجام دهند. درحالیکه۳۳% این استدلال را انتخاب کردند، ۲۰% دیگر برای سرگرمی، وبلاگ می‌خوانند، در صورتیکه ۱۲% مردم، وبلاگ‌ ها را برای آگاهی یافتن از اخبار و موضوعات روز پیرامون شغل‌شان دنبال می‌کنند. علاوه‌براین، ۹% از مردم به علت مجموعه ای از این دلایل به سمت این وبلاگ‌ ها ترغیب می‌شوند.

وبلاگ نویسی

معنای نتایج بالا دقیقاً چیست؟

برای ترغیب خوانندگان وبلاگ، شما به محتوایی نیاز دارید که به نوعی ارزش‌‌افزوده یا سرگرمی برای مخاطب ایجاد کنند نه اینکه صرفاً در وبلاگ خود درمورد محصولات و برند خود صحبت کنید.
در این مقاله میخواهیم شما را با سه دلیل عمده‌ای که مشتریان به مطالعه‌ی وبلاگ ترغیب می‌شوند، آشنا کنیم. همچنین میخواهیم به شما نشان دهیم که چگونه یک محتوای وبلاگی خلق کنید تا نیازهای خوانندگان شما را برآورده کرده و به صورت نامحسوسی آگاهی از برند را گسترش می‌دهد.

 

۳ دلیلی که مردم وبلاگ می‌خوانند

۱. مردم محتوای وبلاگ مطالعه می‌کنند تا چیز جدیدی یاد بگیرند

جای تعجب ندارد که همچنان رایج‌ترین دلیلی که مردم وبلاگ می‌خوانند، یاد گرفتن چیزهای جدید است.صفحه‌هایی که شامل راهنمایی‌ها، مراحل گام به گام، فیلم‌های آموزشی یا حقایق به‌روز هستند به این دلیل اغلب ترافیک جستوجوی بیشتری به دست می آورند که مردم به صورت روزانه به دنبال دستورالعمل‌هایی برای انجام کارها در گوگل هستند.
حتی زمانی که پستها اطلاعاتی درمورد چگونگی انجام کارها با جزئیات و به صورت دقیق نمی‌دهند وبلاگ هایی که در مورد موضوعات متعدد مانند مطالعات، موضوعاتی که به تازگی، زیاد مورد بحث قرار می‌گیرند یا موضوعاتی که مردم کمتر با آنها آشنایی دارند، می‌توانند حس کنجکاوی فرد را تحریک کنند.
از نظر روانشناسی، محققان گزارش کرده‌اند که مردم همانطور که به غذا و ثروت اشتیاق نشان می‌دهند، اطلاعات ارزشمند را هم می‌خواهند. به عنوان یک وبلاگ‌ نویس، شما می‌توانید محتوایی را تولید کنید که به جز برطرف کردن حس کنجکاوی مخاطبان، درمورد برند، خدمات و محصولات شما هم اطلاعاتی را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

برای مثال، در وبلاگ بازاریابی، ممکن است نحوه‌ی استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند کلاب‌هاوس را در اختیار خوانندگان خود قرار دهیم. با این روش، بازاریاب‌ها یا کسانی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، که به دنبال یادگیری آن هستند، می‌توانند محتوای ما را در صفحه جستجو یا در رسانه‌‌های اجتماعی پیدا کرده و مطالعه کنند.
در طیف وسیع‌تر، وبلاگ ما ممکن است بخش های مختلفی از محتوا را دربرگیرد که ترندها را از زوایای گوناگون بررسی می‌کند. برای مثال زمانی که اپلیکیشن تیک‌تاک آغاز به کار کرد ما چندین وبلاگ برای پاسخ به سوالات متداول بازاریاب‌ها نوشتیم؛ مثلاً تیک‌تاک چیست؟ چگونه برندها در تیک‌تاک خودشان را ارائه می‌دهند؟ یا چگونه می‌توانید از اینفلوئنسر مارکتینگ در تیک‌تاک استفاده کنید؟
در کنار کمک کردن به خوانندگان مان، راهنمایی کردن یا به روز بودن وبلاگ‌ ها به ما این اجازه را می‌دهد که سطح بررسی و دانشی را که به عنوان بازاریاب به دست آورده‌ایم، توسعه دهیم. این امر همچنین این دیدگاه را به وجود می‌آورد که HubSpot یک شرکت معتبر است که محصولات باکیفیتی در صنعت بازاریابی عرضه میکند.

۲. مردم وبلاگ می‌خوانند تا سرگرم شوند

مردم به جز دانش، به دنبال سرگرمی هم هستند. روزانه مردم ممکن است وبلاگ‌هایی بخوانند که داستان‌های جالبی را بازگو می‌کنند، آنها را می‌خندانند یا از راه‌های دیگری آنها را مجذوب خود می‌کنند.
در تحقیق۲۰۲۰ این موضوع به خوبی نشان داده شده است که بیشتر مخاطبان، فیلم و محتواهای ویدیویی تماشا می‌کنند تا سرگرم شده و برای مدتی که هم شده حواس خود را از زندگی واقعی پرت کنند. اما به عنوان یک تولید کننده محتوا در زمینه کسب‌وکار، شما ممکن است از خودتان بپرسین که چطور می‌توانید مخاطبان خود را سرگرم کرده و در عین حال یک وبلاگ حرفه‌ای در اختیارشان قرار بدین؟
در حقیقت اگر خلاقانه فکر کنید، متوجه می‌شوید راههای زیادی هستند تا شما مخاطب خود را سرگرم کنید درحالیکه همچنان بر برند خود متمرکز هستید.

به عنوان مثال شما می‌توانید یک پست اینفوگرافیک یا عکس جالب در مورد یک عکس، ویدیو و یا هر چیزی که جدیداً مورد توجه قرار گرفته، متناسب با صنعت خود بسازید؛ اگرچه ممکن است مخاطبان شما علاقه‌ای به دنبال کردن اینگونه محتواها نداشته باشند ولی این شبیه‌سازی و اطلاعات شاید آن‌ها را سرگرم کند. همچنین شما می‌توانید ویدیو یا پادکست سرگرم‌کننده که در عین حال آموزنده است را به همراه وبلاگ تان منتشر کنید. با اضافه کردن همچین محتوایی، شما می‌توانید در بحث بازاریابی ویروسی (viral marketing) عمیق تر بشوید و یا با کارشناسان مربوط در حوزه‌تان که مردم آن‌ها را دنبال می‌کنند، صحبت کنید. در صورتیکه همچین محتوایی ممکن است برای همه‌ی مردم جذاب نباشد اما احتمالاً از میانگین محتواهایی که در حوزه‌ی خودتان منتشر کرده‌اید، برای مخاطبانی که شما را دنبال می‌کنند جذاب‌تر به نظر بیاییند.

۳. مردم وبلاگ می‌خوانند تا درمورد موضوعات جدید در حوزه‌ی شغلیشان اطلاعات کسب کنند

اگرچه مردم ممکن است علاقه‌ای نسبت به خواندن وبلاگ‌ هایی که به طور مشخص درمورد برند و محصولات شما صحبت می‌کنند، نداشته باشند، اما وبلاگی که درمورد صنعت مربوط به محصولات شماست شاید آن‌ها را مجذوب خود کند.
درحالیکه نتیجه نظرسنجی ذکر شده در مقدمه از طرف تمامی مصرف‌کنندگان با سوابق حرفه‌ای مختلف، صورت گرفته، اما به احتمال زیاد اگر وبلاگ مطالب ارزشمندی داشته باشد یا آموزشی به آن‌ها بدهد، کسانی که در این صنعت فعالیت می‌کنند مطالب وبلاگ را مطالعه می کنند.
زمانی که به اطلاعات و خوانندگان وبلاگ HubSpot نگاهی می‌اندازیم، کاملاً واضح است که مخاطبان آن‌ها از خواندن مطالب مربوط به حوزه‌های بازاریابی، فروش، خدمات یا صنعت وب‌سایت لذت می‌برند. و زمانیکه آن‌ها راهکارها یا اطلاعاتی را درمورد چگونگی دنبال کردن روش‌های جدید و پرطرفدار در این حوزه‌ها از کارشناسان تهیه و منتشر می‌کنند، خوانندگان بیشتر مشارکت می‌کنند.

برای مثال جدیداً در صنعت ما شبکه‌ی اجتماعی صوتی کلاب‌هاوس سر و صدا زیادی به پا کرده‌است. HubSpot در حالی این ترند را زیر نظر داشت که این اپلیکیشن به صورت موقت در دسترس افراد مشهور بود. آن‌ها شروع به تولید محتوا درباره‌ی آن به تعداد زیاد و به صورت روزانه کردند.
علاوه بر توضیح اینکه کلاب‌هاوس چیست و چرا به سرعت دست به دست می‌شود، ما نقل‌قول‌ها و نظرات بازاریاب‌های شبکه‌های اجتماعی را درمورد پتانسیل پلتفرم‌های اجتماعی نیز اضافه کردیم.
جدا از پرداختن به موضوعات به روز، شما می‌توانید درمورد شایعه‌های مربوط به حوزه‌یتان بنویسید.
با به کار بردن اتفاقات به روز و اخبارها در وب‌سایتتان، وبلاگ‌تان را به عنوان بهترین مکان برای بازدید از جدیدترین جنبش صنعت و همچنین اطلاعات آموزشی و نکات کلی قرار می‌دهید.

تولید محتوا برای برآورده کردن نیاز خوانندگان وبلاگ

چطور محتوای سرگرم کننده تولید کنیم تا افراد با انگیزه‌های متفاوت در خواندن را جذب کرده و درعین‌حال مخاطبان ر ا از محصولات و خدمات خودمان آگاه کنیم؟ با این فرض که وبلاگ‌ هایی شامل تغیرات روز دنیا در صنعت، نکات آموزشی و سرگرم‌کننده منتشر می‌کنیم. از این گذشته ۹% شرکت‌کنندگان نظرسنجی بالا، به تمام دلایل گفته‌شده در لیست، یک وبلاگ را می‌خوانند.
در اینجا دو مثال برای چگونگی تولید محتوایی که همه‌ی سلیقه‌های گروه‌های مختلف را شامل می‌شود آورده‌ایم.

به مخاطبان وبلاگ تان چگونگی کار در صنعت خود را آموزش دهید

در وبلاگ HubSpot هر کدام از وبلاگ‌ ها به خوانندگان چیز جدیدی آموزش می‌دهد. برای مثال همین وبلاگی که شما در حال خواندن آن هستید، نکات برجسته‌ی پژوهشی که انجام داده‌اند، در اختیار شما می‌گذارد که مردم چگونه وبلاگی را می‌خوانند و شما چگونه می‌توانید این نتایج را به کار ببرید.
در سایر پست‌های وبلاگ، بازاریابان را با ارائه راهنمایی‌های گام به گام در نقشه‌راه بازاریابی با مثال‌هایی مانند چگونگی استفاده‌ی برندها از ترندهای تبلیغاتی آگاه می‌کنند. صرف‌نظراز موضوع آن چه می‌نویسند،  همیشه در تلاش هستند مطالب ارزشمندی را به خوانندگان آموزش دهند.
زمانیکه شما محتوایی تولید می‌کنید که به مردم آموزش‌هایی درمورد استراتژی‌های مربوط به صنعت شما می‌دهد، صحبت کردن درمورد محصولات خودتان به صورت نامحسوس و زیرکانه آسان‌تر می‌شود به طوری‌که بیش از حد هم تبلیغاتی به نظر نرسد.

برای مثال ممکن است شما مایل باشید  پیشنهادهای رایگان مربوط به محتواهایتان را در آخر هر وبلاگ ضمیمه کنیم. زمانی‌که  این کار را انجام می‌دهید، خوانندگان می‌توانند نکات بیشتری درمورد موضوعی که به آن‌ها یاد داده‌اید، بیاموزند. و زمانیکه آن‌ها فرم درخواست منابع رایگان را پر می‌کنند، می‌توانند به انتخاب خودشان به یکی از محصولات دسترسی داشته‌باشند. این حق انتخاب به خوانندگان این حس را منتقل می‌کند که می‌توانند اطلاعات باارزش را بدون هیچ اجباری درمورد محصولات شما دریافت کنند.
حتی زمانیکه شما به طور مشخص به محصولی اشاره نمی‌کنید وبلاگ که متمرکز بر آگاه‌سازی خوانندگان است، می‌تواند سطح تخصص شرکت شما را نشان دهد. زمانیکه برند شما در زمینه‌ی صنعت‌تان بسیار آگاه و مطلع به نظر برسد، خوانندگان ممکن است تصور کنند محصولاتتان نیز توسط کارمندان متخصص در این صنعت تولید شده‌اند.

خوانندگان وبلاگ را درحالیکه مطلع می‌کنید، سرگرم‌ کنید.

اگر یک وبلاگ مربوط به صنعت خاص، کارمندان یا رهبران شرکت را مورد هدف قرار می‌دهد، این بدان معنا نیست که محتوای شما نمی‌تواند آموزنده و سرگرم‌کننده باشد. برای مثال، شما می‌توانید از ویدیوها، جیف‌ها(GIF)، تصاویر یا محتوای تعاملی استفاده کنید تا محتوای خود را برای خوانندگان سرگرم‌کننده کنید.
برای مثال شما می‌توانید تست‌های اصطلاحات فنی یا شخصیت‌شناسی مربوط به صنعت خود را در وبلاگ تان قرار دهید.

وبلاگ

بستگی به موقعیت، شما همچنین می‌توانید یک سرگرمی مناسب برای وبلاگ‌های کاری که به خوانندگان صنعتتان مربوط می‌شود، ایجاد کنید.
برای مثال در یک وبلاگ مربوط به خدمات، گیف مربوط به کار در یک بخش خدمات مشتریان را به تصویر کشیده‌شده‌است:

جذب مخاطب

محتوای سرگرم‌کننده در وبلاگ صنعتتان می‌تواند به طور مشابه تخصص شما را نشان دهد. اما مهم‌تر آن که این محتوا باعث می‌شود خوانندگان شما، به برندتان نگاه مثبتی پیدا کنند و نگاه ماشینی به آن نداشته باشند.

ایجاد یک استراتژی موثر برای وبلاگ

اگرچه اجرای یک نوع محتوای موفق، خوب است اما وبلاگ‌ هایی که بیشترین اعتبار و سریع‌ترین رشد را دارند اغلب ترکیبی از محتواهایی هستند که خوانندگان را سرگرم یا مطلع می‌کنند، آن‌ها را از برند یا محصولات آگاه می‌کنند یا چیزهای جدیدی به آن‌ها می‌آموزند. و باتوجه به اینکه ۹% از مصرف‌کنندگان نظرسنجی فوق گفته‌اند که به تمام دلایل ذکر شده در لیست، وبلاگ‌ها را می‌خوانند؛ به احتمال زیاد، ترکیبی از آن‌ها باعث کنجکاو شدن آن ها و برآورده کردن نیاز خوانندگان با سلایق متفاوت می‌شود.

در نگارش این مقاله از منبع زیر استفاده شده است:

hubspot

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 16 =

You may also like these