سئو کپی رایتینگ چیست؟(بهترین روش های آن)

کپی رایتینگ

ایجاد ارتباط با مشریان بالقوه، زمانی که قصد دارید آنها را علاقه مند کنید و فروش خود را افزایش دهید ضروری است. ایجاد این ارتباط میتواند مشکل باشد و باید در نظر داشت ایجاد این ارتباط و حفظ این ارتباط دو مسئله‌ی مجزا هستند.
با این حال یکی از بهترین روش ها برای حفظ این ارتباط، کپی رایتینگ است که شما می‌توانید با استفاده از کلمات درمورد احساسات مشتریان صحبت کرده و کلمات شما آنها را به انجام یک عمل، مجاب کند.

درحالیکه ممکن است نوشتن چیزی که توجه مخاطبان شما را جلب کند آسان به نظر برسد، اصول ضروری وجود دارند که با پیروی از آنها می توانید به طور موثر آنها را متقاعد کنید. در این مقاله، یاد میگیریم سئو کپی رایتینگ چیست و پی میبریم بهترین اعمال برای فرآیند جذب مشتریان، تبدیل سرنخ ها (lead) به مشتری و ایجاد فروش بیشتر چیست.

سئو کپی رایتینگ چیست؟

سئو کپی رایتینگ فرآیند انجام استاندارد سئو با استفاده از بهترین روش‌های سئو و کلمات متقاعد‌کننده است که باعث افزایش ترافیک سایت می شود در حالیکه کاربران را نیز به اقدامی خاص مانند خرید محصول و یا قرار دادن ایمیل در وب سایت مجاب می کند. شما می‌توانید این کپی‌رایتینگ را در صفحات محصول در وب‌سایت، ایمیل ها و انواع متفاوت بازاریابی مشاهده کنید.

سئو کپی رایتینگ با محتواهای سئو شده ی دیگری مانند وبلاگ که ممکن است با آن آشنا باشید، متفاوت است. هدف نهایی سئو کپی‌رایتینگ تبدیل سرنخ به مشتری است در صورتیکه هدف از سئومحتوا، افزایش ترافیک وبسایت است. علاوه‌‌ بر‌این کلمات کپی‌رایتینگ نسبت به وبلاگ کمتر است.

با این حال هر دو می‌توانند در راستای هم باشند. شما می توانید محتوایی تولید کنید که با استفاده از اصول سئو کپی رایتینگ دعوت به اقدامی کند (CTA) و همچنین با استفاده ازعباراتی مانند دانلود یک کتاب الکترونیکی رایگان و یا منابع مرتبط دیگر کاربران را مجاب به کلیک بر روی محتوای پیشنهادی کند.
در ادامه به مثال هایی از انواع محتواهایی که ممکن است با اصول کپی رایتینگ ساخته شوند می پردازیم:

 

  • محتوای تبلیغاتی
  • توضیحات محصول
  •  هویت و رسالت برند
  • صفحات پرداخت نهایی
  •  صفحات فرود (landing pages)
  •  Web copy(صفحه ی معرفی سایت)
  • دکمه های CTA(دکمه هایی که دعوت به اقدامی می‌کنند)
  • منوی پیمایش (شامل هدرها، فوترها ، دسته بندی‌ها، لینک‌ها و محل قرارگیری همگی اینها و…)

علاوه برانواع سئو، شناخت بهترین روش ها حائز اهمیت است.

نکات سئو کپی رایتینگ و بهترین روش های آن

کپی رایتینگ قوی و خوب، ترکیبی از انواع فاکتورهاست که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

مخاطبان خود را بشناسید

اولین قدم برای موفقیت در کپی رایتینگ، شناخت مخاطبان است. بدون این شناخت، درگیر کردن مخاطبان با نوشته‌ها و تعامل با آنان، دشوار خواهد بود.
یافتن مخاطبان خود برای سئو کپی رایتینگ از فرآیندهای مشابه با فرآیندهای هدف گذاری کمپین تبلیغاتی یا ایجاد محتوا برای کسب و کار پیروی می‌کند.
پرسونای خریداران که از طریق داده های موجود در کسب‌و‌کار و تحقیقات بازار و مشخصات مشتریان بدست می‌آید، دارای خصوصیات ذهنی از مشتریان ایده‌آل شما هستند.

درمورد کلمات کلیدی تحقیق کنید

پیدا کردن کلمه کلیدی جزء حیاتی هر استراتژی سئو است. جستجوی کلمه کلیدی، پیدا‌کردن کلماتی است که مخاطبان هدف شما برای پیدا کردن محصولات و خدمات مشابه شما در موتورهای جستجو سرچ می‌کنند و شما آن کلمات کلیدی را در محتواهای سایت خود برای جذب کاربران بکار می‌برید.
برای کپی رایتینگ، این تحقیق ضروری است زیرا به شما کمک می‌کند تصمیم و قصد کاربران را از طریق کلمات کلیدی کشف کنید و می‌توانید متنی بنویسید که با نیازهایشان انطباق بیشتری داشته باشد.

برای مخاطبان‌تان بنویسید

هدف شما از کپی رایتینگ مشتاق کردن مخاطب برای انجام عمل خاصی است. بنابراین همانطور که پیش‌تر گفتیم مهم است که با توجه به پرسونای کاربران بنویسید. خریداران شما به دنبال راه حل هستند بنابراین شما باید با نوشته‌تان آنها را متقاعد کنید که شما آن راه حل هستید.
برای مثال، شما یک ابزار بازاریابی جامع ارائه می‌کنید، پرسونای شما و سرچ‌های آنها در موتورهای جستجو نشان می‌دهند که مخاطبان هدف شما اغلب کلمه‌ی “ابزار‌های بازاریابی آسان” را جستجو میکنند. شما با به کار‌بردن این کلمه ی کلیدی در نوشته ی خود مستقیما درمورد انتخاب و نظر کاربران صحبت می‌کنید به این امید که آنها در ادامه عملکرد دلخواه شما (خریدن محصولاتتان) را انجام می‌دهند زیرا شما آنها را متقاعد کرده اید که شما بهترین راه حل برای نیاز آن ها هستید.

از کلمات عملگرای امری استفاده کنید

همانطور که ضروری است از قصد و تصمیم کاربران تان بنویسید استفاده از این کلمات امری نیز مهم است. شما میخواهید نوشته تان بیان کند چرا چیزی که شما پیشنهاد میکنید بهترین راه حل است و سپس آنها را به اقدام مورد نظر خود راهنمایی کنید.
این به سادگی به این معناست که شما میخواهید کپی‌تان، کاربران‌تان را به تصمیم نهایی بکشاند. شاید با گفتن عباراتی مانند “همین حالا خرید کن” یا ” اینجا ثبت‌نام کن‌” در آخر توضیحات محصول‌تان.

کوتاه و قابل فهم بنویسید

هرچه کپی شما نامفهوم تر باشد، احتمال جذب کاربران کاهش می‌یابد. اگر آنها مجبور باشند زمان زیادی را به درک پیشنهاد شما اختصاص دهند، کاربران را از دست می‌دهید.
این بدان معناست که باید از جملات دست و پا شکسته و زیاده‌گویی و یا خیلی مختصر گفتنِ هدف متن خود، پرهیز کنید. پیشرفت در این مهارت می‌تواند دشوار باشد. بنابراین شما می‌توانید عملکرد خود به عنوان یک کاربر را در زمان جستجو راه حل در مرورگر معیار قرار داده و از تکرار اشتباهات دیگران پرهیز کنید.
اگر بخواهم هنگام نوشتن این بخش، این نکته را به ذهن بسپاریم و به پیشنهاد خود گوش دهیم، باید به سادگی بگوییم: جایی برای گمراهی و شک باقی نگذارید و صریح باشید.

مداوم تست کنید

گاهی اوقات چیزی که فکر میکنید درست است ممکن است هم راستا با نظر مخاطبان نباشد و تست مداوم به شما این امکان را می‌دهد آنچه را که نوشتید بازنویسی کنید تا زمانی که مطمئن شوید نیازهای مشتریان را ارضا می‌کنید.
تست کردن همچنین اثربخشی شما را به حداکثر می‌رساند. کپی و نوشته ی شما باید به مخاطبان تان کمک کند به طور مستقیم و بدون هیچ تلاش اضافه‌ای به راه حلی برسند که شما برای آنها آماده کرده‌اید.
به عنوان نمونه برای تست کردن مداوم می توانید چندین نسخه CTA با نوشته های متفاوت بسازید و در صفحات مختلف وبسایت قرار دهید تا متوجه شوید کدام نتیجه ی بهتری دارد.

برای درک بهتر موضوع محتوای “کپی رایتینگ چیست؟” را مطالعه بفرمایید.

جمع بندی

برای جمع بندی، سئو کپی رایتینگ بدین صورت به‌دست می‌آید: از جنبه‌ی سئو، کلمات کلیدی هستند که شما می‌شناسید و هم‌راستا با نظر مخاطبان می‌باشد و هم‌اکنون بازدیدکنندگان زیادی دارد و از جنبه ی کپی ‌رایتینگ آن، نوشتن برای کلمه کلیدی مورد نظر کاربر است که بازدیدکنندگان زیادی نیز دارد.
زمانی که از این استراتژی استفاده کنید، مستقیما به مخاطبان خود نشان می‌دهید شما چگونه مشکلات آنها را برطرف می‌کنید و آنها را به سمت مشتری شدن متقاعد می کنید.

در نگارش این مقاله از منبع زیر استفاده شده است:

blog.hubspot.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + شانزده =

You may also like these