۷روش برای افزایش کیفیت ترافیک وب سایت

کیفیت ترافیک

ممکن است هدف شما، مانند اکثر بازاریابان یا صاحبان کسب‌وکار، بالابردن حجم ترافیک وب‌سایت‌تان باشد.
اما تابه‌حال این سوال ذهن‌تان را درگیرکرده است که چه مقدار از این ترافیک در واقع افراد واقعی هستند و ربات ها نیستند؟ در واقع، آیا می دانستید که ربات ها ۳۷.۹ درصد از کل ترافیک اینترنت را تشکیل می دهند؟
یا بررسی کرده‌اید که از بین افرادی که وب سایت شما را مشاهده می‌کنند، چندنفر مشتریان‌بالقوه شما هستند؛ به این معنی که به محتوای شما علاقه‌مند بوده و ممکن‌است بخواهند محصولات شما را بخرند و ازخدمات شما استفاده‌کنند؟

درحقیقت رشد ترافیک، بدون درنظرگرفتن معیارهای کیفیت ترافیک فقط یک‌عدد است که نمی‌تواند نتایج شما را به‌درستی تحلیل‌کند.

داشتن ترافیک باکیفیت وب سایت به چه معناست

زمانی وب‌سایت شما از کیفیت ترافیک بالایی برخوردار است که بازدیدکنندگان به آنچه شما ارائه می‌دهید علاقه‌مند بوده و مشارکت موثر انجام ‌دهند.
بالابودن کیفیت ترافیک می‌تواند موجب بالارفتن نرخ‌تبدیل مشتریان‌بالقوه به خریدار (Conversion Rate)، بالارفتن مقدارخرید از وب‌سایت شما و افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI) شود.

این دو صفحه را درنظربگیرید: صفحه‌ای با دو میلیون بازدیدکننده که اکثر آنان تعامل خاصی با وب سایت شما برقرار نمی‌کنند؛ برای مثال تنها از یک صفحه دیدن می‌کنند، خریدی انجام نمی‌دهند یا فرمی را پرنمی‌کنند.
صفحه ای دیگر دارای ۵۰۰۰ (یا ۵۰۰!) بازدیدکننده است که اکثر آنان طی فرآیند طراحی شده‌ای، از مشتری بالقوه به خریدار تبدیل‌می‌شوند یا ما را به اهداف صفحات مشخص‌مان می‌رسانند.
کدام یک از این صفحات کمک قابل توجهی به وب سایت شما خواهد کرد؟
پاسخ روشن است.

چگونه کیفیت ترافیک وب سایت خود را بسنجیم

برای سنجش کیفیت ترافیک وب‌سایت، می‌توانیم چندین شاخص عملکرد کلیدی را از طریق Google Analytics مورد بررسی قرار دهیم و نتایج آن را با حجم ترافیک دریافتی مقایسه کرده تا کیفیت ترافیک وب سایت خود را تحلیل کنیم.

۱- نرخ پرش (Bounce Rate)

نرخ پرش (Bounce Rate) درصدی از بازدیدکنندگان وب‌سایت شما را نشان‌می‌دهد؛ که بعد از دیدن تنها یک صفحه و بدون انجام تعاملی از آن خارج می‌شوند. معمولاً نرخ پرش بالا بد و نرخ پرش پایین خوب است (برای درک بهتر آن پیشنهاد می‌کنیم محتوای نرخ پرش و ابهامات پیرامون آن را بخوانید) .
براساس این تعریف، اگر نرخ پرش پایین باشد می‌توان نتیجه‌گیری کرد مخاطبان ارتباط بهتری با وب‌سایت برقرار کرده‌اند؛ بنابراین کیفیت ترافیک وب‌سایت بالاست.

۲- نرخ تبدیل (conversion rate)

نرخ تبدیل (conversion rate) درصدی از بازدیدکنندگان وب سایت شما را نشان‌می‌دهد که از مشتری‌بالقوه به خریدار تبدیل‌شده‌اند.
البته این تبدیل‌شدن به خریدار لزوماً نباید یک فروش یا معامله باشد، بلکه می‌تواند شامل دانلودهای موفق یا ثبت‌نام در خبرنامه نیز باشد.
برای مثال اگر هدف شما فروش محصولات مشخصی باشد و بازدیدکنندگان آن محصولات را نخرند، داشتن بازدیدکنندگان زیاد برای شما مفید نخواهدبود. شما می خواهید یک فروش انجام دهید تا بتوانید سود بیشتری کسب کنید و فقط با افزایش تبدیل مشتریان‌بالقوه به خریدار می‌توانید این کار را انجام دهید.
پس بالابودن نرخ تبدیل نیز رابطه‎‌ی مستقیمی با کیفیت ترافیک وب سایت دارد.

۳- میانگین زمان سپری شده در هر صفحه (Average time on page)

میانگین زمان سپری شده در هر صفحه (Average time on page)، مقدار زمانی است که یک بازدیدکننده برای خواندن محتوا، دیدن ویدیوها یا تعامل با محتوای شما در وب‌سایت صرف می‌کند.
با ارزیابی این‌شاخص، درکنار دیگرشاخص‌ها، می‌توانیم فرض کنیم که اگر بازدیدکنندگان زمان زیادی را در وب‌سایت باشد، آن‌ها به محتوای وب‌سایت علاقه‌مندند پس وب‌سایت از ترافیک باکیفیت برخوردار است.

۴- تعداد بازدید از صفحه (Number Of Page Views)

تعداد بازدید از صفحه (Number Of Page Views) معیاری است که به عنوان تعداد کل صفحات مشاهده شده تعریف می شود.
همه ما می خواهیم بازدیدهای زیادی از صفحات خود داشته باشیم، به خصوص صفحاتی که به هدف تبدیل، ایجاد شده‌اند. اگر بازدیدکنندگان خود را به درستی شناسایی کرده و متناسب با نیاز و علاقه‌ی آن‌ها محتوا تولید کنیم، احتمالاً صفحات بیشتری از وب سایت را مرور کرده و کیفیت ترافیک وب سایت بالا می‌رود.

۵- جغرافیای ترافیک وب سایت

Caleb Riutta می‌گوید: «یکی از راه‌های کمتر شناخته شده برای اندازه‌گیری کیفیت ترافیک، این است که از طریق Google Analytics بررسی کنید ترافیک شما از کجا می‌آید)).
برای مثال بر مخاطبان ایران یا تهران هدف‌گذاری کرده ولی ترافیک زیادی از سایر کشورها یا شهرهای دیگر دریافت می‌کنید، بنابراین کیفیت ترافیک وب سایت شما پایین‌‌تر از حجم ترافیکی است که نمایش داده می‌شود.

 درحقیقت موارد گفته‌شده برای همه‌ی صفحات یا انواع وبسایت ها ثابت نیستند.
این شما هستید که باید باتوجه به نوع وبسایت و اهداف بازاریابی خود، شاخص های متناسب با سنجش ترافیک باکیفیت را بیابید؛ برای مثال شاخص جغرافیای ترافیک وب سایت، برای بررسی کیفیت ترافیک صفحات فروش مهم هستند اما ممکن است برای یک صفحه وبلاگ مهم نباشد.

چگونه کیفیت ترافیک وب سایت مان را افزایش دهیم

در اینجا هم باید برای افزایش سطح کیفیت ترافیک وب سایت، اهداف بازاریابی خود را درنظر داشته‌ و اقدامات مناسبی را برای افزایش سطح ترافیک وبسایت خود انجام دهیم؛ که ما به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱- استفاده از کلمات کلیدی طولانی

افرادی که از کلمات کلیدی طولانی در جستجو استفاده می کنند، بهتر می‌دانند که به دنبال چه چیزی هستند؛ بنابراین، شرکت‌ها با تمرکز بر نیازهای بازدیدکنندگان و استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با آن، مشتریان‌بالقوه را به وب‌سایت خود کشانده و نرخ تبدیل بهتری را مشاهده می‌کنند و به دنبال آن شاهد ترافیک باکیفیت تری نیز هستند.

۲- اضافه کردن محصولات یا محتوای مفید به صورت روزانه

زمانی که مخاطبان متوجه شوند که می‌توانند به صورت روزانه، محصولات جدید و محتواهای مفید در وب‌سایت شما بیابند، دلیلی برای بازگشت به سایت شما پیدا کرده و تعامل خود را با صفحات وب‌سایت‌تان بالا می‌برند.
درحقیقت همین بازدیدکنندگانی که مکررا به وب سایت شما سر می‌زنند مشتریان‌بالقوه‌ی شما محسوب می‌شوند و تعامل آن‌ها با وب سایت شما می‌تواند کیفیت ترافیک را افزایش دهد.

۳- انجام هدف گذاری مجدد (Retargeting)

Retargeting را می‌توان فرایندی دانست که در آن، کاربرانی که عمل خاصی را در سایت ما انجام داده‌اند؛ مثلاً بازدید از سایت، بازدید از صفحه‌ای خاص در سایت، کلیک روی گزینه‌ای خاص و … را شناسایی کرده و سپس، آنها را با انواع مختلف تبلیغات آنلاین، هدف قرار دهیم. Retargeting کمک می‌کند تا تبلیغات خود را فقط به کسانی نمایش دهیم که تعاملی خاص با سایت ما داشته‌‌اند.
بیشتر کسب‌وکارها این اشتباه را مرتکب می‌شوند که هزینه‌های زیادی را برای بازاریابی محتوایی، بازاریابی ایمیلی، تبلیغات PPC و SEO صرف می‌کنند، اما هرگز هدف گذاری مجدد را جدی نمی‌گیرند.

هدف گذاری مجدد بهترین راه برای به دست آوردن ترافیک با کیفیت است.
هدف گذاری مجدد به شما امکان می دهد افرادی را که قبلاً به محصول یا خدمات شما ابراز علاقه کرده اند، هدف قرار دهید.
مهم نیست از کدام کانال برای به‌دست آوردن ترافیک وب سایت خود استفاده می کنید، همیشه روی هدف گذاری مجدد سرمایه گذاری کنید زیرا این یک راه مطمئن برای بازگرداندن بازدیدکنندگان علاقه‌مند به وب سایت شما است.

۴- فرستادن ایمیل متناسب با علایق مشتریان

بالاترین کیفیت ترافیک بازدید را مشتریان فعلی شما برایتان به ارمغان می‌آورند و هیچ راهی بهتر از ایمیل مارکتینگ وجود ندارد تا آنها را به سمت بازدید بیشتر از سایت سوق دهد.
در حقیقت شما باید ایمیل هایی متناسب با علایق مشتریان خود بفرستید؛ به جای ارسال یک ایمیل فروش محور، ترفندهایی را با آنها در میان بگذارید که چگونه می توانند مشکلات خود را حل کنند.
این باعث می شود که آنها ایمیل های ارسالی شما را دنبال کرده و با مراجعه به وب سایت شما، نرخ تعامل را افزایش دهند.

کیفیت ترافیک وب سایت چیست

۵- منتشر کردن کتاب الکترونیکی (ebook)

از آنجایی که کتاب های الکترونیکی به جای تمرکز بر تبلیغات یا فروش، آموزشی هستند، اعتبار برند شما را افزایش می دهند؛ با افزایش اعتبار شما، ۶۳ درصد احتمال خرید از برندتان افزایش می‌یابد.
مشتریان همیشه به دنبال راه هایی برای حل سریع مشکلات خود هستند و اگر کتاب الکترونیکی شما به آنها بینشی در مورد چگونگی انجام این کار بدهد، به مهارت‌های شما به عنوان یک حرفه ای اعتماد کرده و با شما رابطه برقرار می‌کنند.
با منتشرکردن کتاب الکترونیکی خود در وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های متفاوت و دادن پیوندهای مستقیم به وب‌سایت و وبلاگ خود می‌توانید از آن به‌عنوان منبعی برای هدایت مخاطبان هدف خود به سایت‌تان استفاده‌کنید.

ترافیک باکیفیت وب سایت چیست

۶- برگذاری وبینار

وبینارها یک استراتژی آزمایش شده و اثبات شده برای ارتباط با مخاطبان ، بهبود تعامل و ایجاد یک برند موفق هستند.
آنها به شما این امکان را می دهند که تخصص خود را در یک موضوع خاص نشان دهید.
همچنین به مخاطبان کمک کرده تا مشکلات رایجی را که با آنها دست و پنجه نرم می کنند حل کرده و آن‌ها را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برند شما به سایت شما هدایت می‌کند.
با شروع پاندمی ویروس کویید۱۹ و به دنبال آن محدودشدن بسیاری از رویدادهای حضوری، وبینارها به یک تاکتیک مهم برای ایجاد سرنخ و افزایش ترافیک باکیفیت وب‌سایت تبدیل شده‌اند.
طبق یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ توسط موسسه بازاریابی محتوا، ۶۷٪ از شرکت ها از وبینارها برای تولید سرنخ استفاده می کنند که رشد ۵۷٪ نسبت به سال ۲۰۱۹ داشته‌است.

روش های افزایش کیفیت ترافیک وب سایت

برای مثال وب سایت Dassault Systemes ، که ارائه دهنده راهکارهای تجربه سه بعدی برای طراحی و توسعه محصول است، به طور مداوم وبینارهای آموزشی جدید را منتشر می کند.

۷- استفاده از آزمون ها

استفاده از آزمون ها یکی از ابزارهای موثر برای درگیر کردن مخاطبان خود با وب سایت‌تان است؛ پس این روش هم می‌تواند با بالا بردن نرخ تعامل مخاطبان، یکی از راه حل های موثر در بهبود کیفیت ترافیک وب سایت باشد.
این روش همچنین می‌تواند در بالا رفتن ترافیک وب سایت و افزایش سرنخ ها نیز کمک کننده باشد؛ زیرا وقتی کاربران یک آزمون را تمام می کنند، نتایج قابل اشتراک گذاری دریافت می کنند. مخاطبان معمولاً این نتایج را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند و سایر افراد می‌توانند روی پیوند کلیک کرده و خودشان در آزمون شرکت کنند.

 

ترافیک وب سایت چیست

در نهایت به طور مرتب سطح کیفیت ترافیک خود را کنترل کنید

ابزارهای تجزیه و تحلیل مانند Finteza با مقایسه نوع ترافیک دریافتی وب سایت به شما امکان می دهد تا سطح کیفیت ترافیک خود را به طور منظم تجزیه و تحلیل کنید.
پس از ورود به Finteza، به برگه کیفیت واقع در نوار کناری سمت چپ بروید.
در آن‌جا نمودار دونات (Doughnut) را مشاهده خواهید کرد که آمار ترافیک را در یک دوره انتخابی مقایسه می‌کند:

بالا بردن ترافیک وب سایت

برای تحلیل راحت تر، اطلاعات بر اساس رنگ گروه بندی می شوند:
• سبز: نشان دهنده ترافیک واقعی است.
• قرمز: ترافیک آدرس های IP اسپم را نشان می دهد.
• زرد: نشان دهنده ترافیک از VPN و سرورهای پراکسی است.
• خاکستری: نشان دهنده ترافیک شبکه های اجتماعی و ربات‌های موتور جستجو است.

بهترین بخش در مورد Finteza این است که در صورت وجود هرگونه حمله خارجی به شما هشدار می دهد.
همچنین زمانی که ترافیک غیرمنتظره در وب‌ سایت‌تان افزایش یابد؛ شما متوجه افزایش شدید ستون “Attackers: SSH, Brute-force, DDoS” خواهید شد، جایی که دلیل افزایش را نیز نشان می دهد. سپس می توانید اقداماتی را برای محافظت از وب سایت خود در برابر ترافیک ناخواسته انجام دهید.

در نگارش این محتوا از منابع زیر استفاده‌شده‌است:
thomasnet
designtlc
oberlo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 10 =

You may also like these