۸ نکته‌ی ضروری برای کپی رایتینگ ترغیبی در لندینگ پیج

کپی رایتینگ لندینگ پیج

کپی رایترهای تبدیل‌کننده (Conversion copywriters) کسانی هستند که محتواهای صفحات فرود (landing page) را به قصد افزایش مشتریان بالقوه و فروش می‌نویسند. متن‌های این کپی‌رایترها خوانندگان را با خود همراه می‌کنند، باعث تبدیل مخاطبان به مشتری شده و در نهایت باعث کسب درآمد میشوند.
نوشتن این متن‌ها تا حدی مهارت و ما‌بقی تکنیک است. تکنیک هایی که شما می‌توانید آموزش ببینید و بر آن‌ها تسلط پیدا کنید.
تبدیل مخاطبان به مشتری نیازمند شناخت رفتار‌ کاربران است. مانند اینکه چگونه مغز مخاطبان شما، اطلاعات را پردازش می‌کند، تصمیم‌ می‌گیرد و قصد به خرید می‌کند.

در این مقاله، ۸ تکنیک اثبات شده‌ی نوشتن را توضیح می‌دهیم. 

۸ نکته ی عالی برای کپی رایتینگ در لندینگ پیج

 

بعد از کسب بازدیدکننده، شما می‌توانید به وسیله‌ی این ۸ نکته‌ی کپی رایتینگ در لندینگ پیج (صفحه ی فرود)، افزایش بازدید را به درآمد تبدیل کنید.

۱. از نظرات مشتریان استفاده کنید

یکی از قوی‌ترین تکنیک‌های کپی رایتینگ در لندینگ پیج، اصلا در مورد نوشتن نیست؛ بلکه درمورد اجازه دادن به مخاطبان راضی برای نوشتن کپی برای شماست.
نظرات، بیش از هر چیز دیگری مخاطبان شما را به مشتری تبدیل می‌کند. غیر ممکن است بتوانید به خوبی مشتریان‌تان کپی بنویسید؛ چون این نظرات اعتماد و اعتبار ایجاد می‌کنند. نظرات به مشتریان نشان می‌دهند که اگر آن‌ها خدمت یا کالای شما را استفاده کنند چه تجربه‌ای در انتظار آنهاست. برای مثال در قسمت امتیاز و دیدگاه کاربران در سایت دیجی می‌توان نظرات عده‌ی کثیری از مصرف کنندگان کالا را مشاهده کرد.
هدف اصلی لندینگ پیج تبدیل بازدیدکنندگان به مرحله‌ی بعدی از قیف فروش است و این امر به‌وسیله‌ی اعتماد محقق می‌شود و نظرات مشتریان دقیقا همین کار را انجام می‌دهند. اکثر اوقات اگر کسی محصول شما را پیشنهاد نکرده باشد؛ بازدیدکنندگان چشم بسته به محصول شما اعتماد نمی‌کنند.

۲. بر مزایا تاکید کنید نه بر ویژگی کالا یا خدمت

• ویژگی (Feature)
ویژگی‌های محصول (هر جا از محصول گفتیم منظور هم محصول و هم خدمت است.) اطلاعات دقیقی و حقیقی از چیزی است که در حال ارائه‌ی آن هستیم مانند رنگ، جنس، حجم، ابعاد، مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن و … . در واقع هر آنچه محصول هست و دارد جزئی از ویژگی یک محصول است. این ویژگی های یک محصول است که آن را از دیگر محصولات متمایز می‌کند.

• مزایا (Benefit)
مزیت یک محصول، همان احساس و یا تجربه‌ای است که مشتریان و مصرف‌کنندگان به هنگام استفاده از محصول بدست می‌آورند. به بیانی دیگر مزیت توضیح می‌دهد چگونه ویژگی های یک محصول، برای مصرف کننده مفید و سودمند خواهند بود.
برای مثال:
ویژگی ماست یونانی پروتئین بالای آن و مزیت آن سالم و مقوی بودن آن است.
ویژگی یک کیسه خواب لایه‌ی عایق ضخیم آن و مزیت آن گرم ماندن در طول شب است.

اکثر‌اوقات توصیه می‌شود برای نوشتن یک کپی تاثیرگذار به مزیت‌های محصول یا خدمت اشاره شود ولی گاهی بیان ویژگی محصول، کپی را متمایز‌تر و تاثیرگذار‌تر می‌کند.

به عنوان مثال سایت علی بابا با اشاره بر ویژگی محصول خود، کپی رایتینگ موثری در لندینگ پیج خود منتشر کرده است.

بنابراین بررسی ویژگی و مزیت، هر دو حائز اهمیت است.

کپی رایتینگ لندینگ پیج

۳. تیترهای عالی بنویسید

کاربران به ندرت کلمه به کلمه‌ی صفحه وب را می‌خوانند بلکه به صفحه نگاهی اجمالی می‌اندازند و چند کلمه و یا جمله‌ی خاص را می‌خوانند. در ادامه به مواردی که بیشتر توجه خوانندگان و کاربران را جلب می‌کنند اشاره کرده‌ایم:
• عنوان‌ها (headline)
• زیرعنوان‌ها (subheadline)
• تصاویر
• دکمه‌های فراخوان (CTA)
• پاراگراف‌های کوتاه
• زیرنویس عکس‌ها
• موردبندی‌ها

از طرفی نیز با تکنیک هایی می‌توان خواننده را به سمت جملات و کلمات مهم‌تر و مورد نظر خودمان هدایت کرد:
۱. عنوان ها را درشت و شفاف بنویسید.
۲. از زیرنویس برای عکس‌های صفحه استفاده کنید.
۳. از کپی تاثیرگذار در دکمه‌های فراخوان استفاده کنید.
۴. مزایای محصول را به صورت موردبندی‌های کوتاه بیان کنید.
۵. متن خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و آن‌ها را عنوان‌بندی کنید.
۶. از زیرعنوان‌های متقاعد‌کننده برای تبلیغ مزیت‌های محصول استفاده کنید.
۷. پاراگراف‌های کوتاه را جایگزین پاراگراف‌های طولانی کنید؛ پاراگراف‌هایی با بیش از ۵ خط فهم مطلب را سخت می‌کنند.
۸. از عکس‌هایی که جزئیات مزایای محصول را به خوبی نشان می‌دهند و پیام شما را منتقل می‌کنند، استفاده کنید.

۴. ساده بنویسید

بهترین و مهم‌ترين مهارت شما ىر کپی‌رایتینگ، سادگی در بیان و نوشته است. ساده نوشتن موجب فروش می‌شود.
با رعایت نکات زیر می‌توانید تا حد ممکن کپی لندینگ ‌پیج خود را ساده نگه‌دارید:
• از کلمات ساده استفاده کنید.
• از جملات کوتاه استفاده کنید.
• از ساختاری ساده برای جملات‌تان استفاده کنید.
• از کلمات ساده برای تفسیر مطالب خود استفاده کنید.
هرچه ساده‌تر بنویسید، کپی شما تاثیر گذار‌تر شده و بیشتر منجر به تبدیل می‌شود.

۵.خودمانی بنویسید

این نیز تکنیک دیگری است که به پیروزی شما در رقابت می‌انجامد: شبیه یک انسان باشید و شبیه یک انسان بنویسید.
مردم و کاربران ترجیح می‌دهند با دیگر مردم در ارتباط باشند نه با ربات‌ها. به همین دلیل نیاز است این حس از کپی شما برداشت شود که یک انسان آن را نوشته است. در ادامه به چند مورد خاص اشاره کرده‌ایم که به شخصی سازی نوشته‌ی شما کمک شایانی می‌کند:
• صمیمی باشید.
• از اول شخص استفاده کنید.
• از جملات کوتاه استفاده کنید.
• همانطور که صحبت می‌کنید، بنویسید.
• از اصطلاحات مکالمات روزمره خود استفاه کنید.
• اگر نوشته‌ی شما خوب و روان است، می‌توانید قوانین گرامر را زیرپا بگذارید.
• از کلمات ساده‌ای استفاده کنید که هر شخصی متوجه مطالب شما بشود برای مثال به جای کلمه‌ی گزافه از واژه‌ی اغراق استفاده کنید.
اینطور در نظر بگیرید که در حال نوشتن یک گفتگو هستید نه ((کپی)). در این حالت، بهتر می‌نویسید، مانند یک انسان به نظر خواهید آمد و نرخ تبدیل شما افزایش می‌یابد.

۶. از اعداد استفاده کنید

هر چه از اعداد بیشتر استفاده کنید مشخص‌تر، دقیق‌تر و همچنین باورپذیرتر به چشم می‌آیید؛ از طرفی به دلیل تفاوت شکل اعداد با حروف، اعداد بیشتر جلب توجه می‌کنند. برای مثال کدام یک از جملات زیر برای شما قانع‌کننده‌تر است؟
• نرخ تعامل شما عالی است.
• در یک ماه گذشته، نرخ تعامل شما ۶۵/۲% رشد داشته است.
جمله‌ی دوم بسیار دقیق‌تر و به تبع آن باورپذیر‌تر است.

 

۷. مخاطبان را به اقدامی مشتاق کنید

آخرین و مهم‌ترین تکنیک برای افزایش نرخ تبدیل، دعوت به اقدام (call-to-action) است. اگر درخواستی نکنید، شاهد تبدیلی هم نخواهید بود. به همین دلیل توصیه میکنیم از همان ابتدا با هدف نهایی این کسب‌وکار آغاز کنید و کل ماجرای لندینگ پیج شما همین تبدیل است. تمام کپی‌های شما باید به تبدیل منجر شود.
به‌طورمشابه نوشتن کپی برای دکمه‌های فراخوان اگر مهم‌تر از دیگر کپی‌های لندینگ پیج نباشد، کم اهمیت‌تر از آن هم نیست. پیش‌تر هم اشاره کردیم که دکمه‌های فراخوان یکی از کپی‌هایی هستند که مردم می‌خوانند و این نکته بسیار حائز اهمیت است. تغییرات ساده در کلمات دکمه‌های فراخوان، می‌تواند تغییرات بزرگی را در نرخ تبدیل ایجاد کند.

به مثال زیر توجه کنید:

لندینگ پیج

در مقایسه‌ی این دو دکمه‌ی فراخوان، دکمه‌ی “افزودن به سبد خرید” نرخ تبدیل بسیار بالاتری ایجاد می‌کند.

۸. در کپی رایتینگ از A/B تست استفاده کنید

یک کپی تبدیل‌کننده درجه یک، تنها به نوشتن مربوط نمی‌شود، شما باید این کپی‌ها را مورد سنجش نیز قرار دهید. حالا چگونه باید متوجه شد چه نوع نوشته ای بیشتر و یا کمتر منجر به تبدیل مخاطبان می‌شود؟
چندین نوع A/B تست وجود دارد که می‌توانید در لندینگ پیج خود به‌کار گیرید مانند تغییر در عکس‌ها، جایگاه، زمینه‌ی صفحه، روند و … اما معمولا تغییر در کپی بیشترین تاثیر را دارد. اگر به دنبال افزایش نرخ تبدیل هستید، باید کپی خود را در کنار دیگر عناصر لندینگ پیج مورد سنجش قرار دهید.
انتظار نداشته باشید در اولین تغییر، شاهد موفقیت بزرگی باشید. شما با سنجش تغییرات به صورت روشمند، دقیق و برنامه‌ریزی‌شده به موفقیت خواهید رسید. در ادامه به برخی از مواردی که می توانید آزمایش کنید اشاره می‌کنیم:
• تغییرات عنوان
• تغییرات زیرعنوان
• لیست مزایا
• نوشته‌ی دکمه‌های فراخوان
و همچنین موارد کوچک را نیز مورد سنجش قرار دهید. تغییر تنها یک کلمه در عنوان می‌تواند تاثیر چشمگیری در نرخ‌های تبدیل‌تان بوجود آورد. تا زمانی که تست نکنید متوجه این تاثیرات نخواهید شد.

در مجموع افزایش نرخ تبدیل با کپی‌ رایتینگ تاثیرگذار آغاز می‌شود و بسیار زیاد به کلماتی که با کیبورد خود تایپ می‌کنید، بستگی دارد. خوشبختانه هر کسی می‌تواند چگونگی انجام آن را یاد بگیرد. با تکنیک های کپی رایتینگ صحیح، شما می‌توانید نرخ تبدیل بالاتری بدست آورید.

در نگارش محتوای زیر از منبع زیر استفاده شده است:

blog.hubspot.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

You may also like these