لندینگ پیج چیست؟ (راهنمای جامع و کاربردی)

landing page

وبسایت بدون بازدیدکننده ‌بیهوده است. تمام تلاش‌ در رشد و توسعه‌ی وبسایت به هدف جذب بازدیدکننده و هدف نهایی، تبدیل آن به سرنخی برای کسب و کار است. حال بهترین راه برای رسیدن به این هدف چیست؟ لندینگ پیج
به بیانی دیگر لندینگ پیج یک تکنیک جادویی برای رسیدن به اهداف کسب‌وکار در وبسایت است.
در این مقاله سعی کردیم به طور کامل و البته ساده به شرح لندینگ پیج و مزیت های آن بپردازیم و به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم.

لندینگ پیج (landing page) چیست؟

کاربران از طریق تبلیغات کلیکی، ایمیل، رسانه‌های اجتماعی، موتورهای جست‌وجو و … به صفحه ای مستقل که به پیشنهادی ترغیب‌کننده مانند دانلود کتاب الکترونیکی، شرکت در وبیناری رایگان و یا معرفی محصولی خاص پرداخته است، هدایت شده و در ازای بهره‌مندی از این پیشنهادات با درخواستی مواجه می‌شوند. این درخواست در قالب دکمه‌های فراخوان (CTA buttons) بیان میگردد. این صفحه لندینگ پیج نام دارد.

امروزه ما مزایا و اهداف بی‌شماری را ازطریق لندینگ پیج ها کسب می‌کنیم که با استفاده از تنها یک صفحه ی لندینگ هرگز میسر نخواهد شد. مطالعات نشان داده‌اند وبسایت‌هایی با ۱۵-۱۰ لندینگ پیج، نسبت به وبسایت‌هایی با تعداد لندینگ پیج های کمتر، ۵۵% نرخ تبدیل بالاتری کسب کرده اند و این نرخ برای وبسایت هایی با بیش از ۴۰ صفحه‌ی لندینگ، به بیش از ۵۰۰% نیز رسیده‌است.

انواع لندینگ پیج (landing page)

به طور کلی، لندینگ پیج ها به منظور رسیدن به این دو هدف اصلی تشکیل می‌شوند:

۱. لندینگ پیج برای ایجاد سرنخ (lead generation landing page)

این نوع از لندینگ پیج بر جمع آوری اطلاعات از سرنخ‌ها (lead) متمرکز است و در ازای ارائه خدمت یا محصول، از کاربران اطلاعاتی مانند نام، ایمیل و شماره تماس درخواست می‌کند. این اطلاعات به شناخت مخاطبان‌ کمک می‌کند و موجب تقویت استراتژی بازاریابی‌ شده و بازدهی آن را افزایش می‌دهد.

انواع لندینگ پیج

۲. لندینگ پیج برای هدایت کاربران به مرحله‌ی بعدی سفر مشتری (click-through landing pages)

مشخصه‌‌ی اصلی این نوع لندینگ پیج، دکمه‌های فراخوانی (CTA buttons) است که کاربران را به صفحه‌ و یا چارتی که می‌توانند عمل مورد نظر را انجام دهند، هدایت می‌کنند. این نوع لندینگ پیج در سایت‌های متمرکز بر فروش بیشتر یافت می‌شود و در آن اغلب اطلاعات و جزئیاتی مجاب کننده درمورد محصول نوشته می‌شود.

انواع لندینگ پیج

لندینگ پیج (landing page) با صفحه ی اصلی (homepage) سایت چه تفاوتی دارد؟

صفحه ی اصلی سایت (homepage) و لندینگ پیج (landing page) تفاوت های بی‌شماری دارند که در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره کرده‌ایم:

 
۱.تعداد لینک‌ها
در یک صفحه ی اصلی معمولی، تعدادی لینک در نقاط مختلف آن مانند منوی پیمایش (navigational menu)، پاورقی (footer) و … موجود است؛ در صورتیکه در یک لندینگ پیج بهینه سازی شده، معمولا لینک‌های کمتری به چشم می‌خورد و گاهی تنها یک لینک جهت تبدیل کاربر به مرحله‌ی بعدی سفر مشتری (customer journey) وجود دارد.
سفر مشتری شامل ایجاد آگاهی(awareness)، سنجش(consideration)، خرید (Purchase)، حفظ مشتری (Retention) و وفاداری (Advocacy) است.


۲.مخاطب و هدف متفاوت
همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم تنها هدف لندینگ پیج، ترغیب مخاطبان به انجام عمل خاصی است درصورتیکه صفحه ی اصلی سایت چندین هدف دارد که یکی از آن‌ها می‌تواند ترغیب و تبدیل کاربران باشد.
نکته قابل توجه این است که اکثر افرادی که از صفحه ی اصلی سایت شما بازدید می‌کنند، احتمالا هنوز تصمیم به انجام عمل خاصی ندارند ولی این امکان در لندینگ پیج کمتر است زیرا درصد زیادی از مخاطبان از طریق تبلیغات و سرچ در موتورهای جست‌وجو وارد لندینگ پیج شما می‌شوند؛ بنابراین آنها به‌طور جدی‌تر وارد سفر مشتری شده‌ و بیشتر آمادگی تبدیل شدن به مشتری را دارند.

قبل از ایجاد لندینگ پیج (landing page) باید به چه نکاتی توجه کرد

۱.هدف

شما انتظار دارید بازدیدکننده بعد از رسیدن به لندینگ پیج شما چه کاری انجام دهد؟ چیزی بخرند؟ فرمی را پر کنند؟ کتاب الکترونیکی دانلود کنند؟ برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنند؟ اولین قدم در هر استراتژی، تعیین اهداف است. شما ابتدا باید هدف خود را تعیین کنید تا بتوانید آن را ارزیابی کنید.

۲.رقبا

شما با چه کسانی رقابت میکنید؟ آنها چگونه موفق شده‌اند؟ نقاط قوت و ضعف آن‌ها چیست؟ برای رسیدن به چه اهدافی لندینگ پیج ایجاد کرده اند؟ برای چه کمپین هایی لندینگ پیج به‌وجود آورده‌اند؟…

۳.مخاطبان

مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ آرزوها، امید و اهداف آنها چیست؟ در چه رسانه‌هایی بیشتر فعالیت می‌کنند؟ هرچه مخاطبان خود را بهتر بشناسید، بیشتر می‌توانید پاسخگوی نیازها و انتظارات آنها باشید. 
 

مزایای لندینگ پیج (landing page)

در این بخش به علت ضرورت ساخت لندینگ پیج می‌پردازیم:

۱. لندینگ پیج (landing page) لیست مشترکین ایمیل شما را گسترش می‌دهد

شما در ازای محتوای پیشنهادی در لندینگ پیج، نام و ایمیل مخاطبان را درخواست می‌کنید و این کار می‌تواند به سرعت لیست مشترکین ایمیل شما را افزایش ‌دهد. افرادی که این فرم را پر می‌کنند علاقه‌ی خود را پیشنهاد شما نشان می‌دهند؛ بنابراین شما یک لیست از سرنخ های ارزشمند خواهید داشت.

۲. لندینگ پیج (landing page) باعث افزایش نرخ تبدیل می‌شود

داشتن یک صفحه‌ی هدفمند که مستقیما به پیشنهاد یا مرحله‌ی بعدی سفر مشتری مربوط شود، بسیار مهم است. برای مثال تصور کنید به صفحه‌ی اصلی یک وبسایت می‌روید و بلافاصله با یک فرم (pop-up form) که نام و ایمیل شما را درخواست می‌کند مواجه می‌شوید. زمانی که شما هنوز با این شرکت به طور کامل آشنا نشده‌اید، نمایش این فرم بی‌معنی و حتی آزاردهنده است.
در عوض، تصور کنید این فرم را در صفحه‌ای که شما را به دانلود کتاب الکترونیکی که به حل مشکلات و یا موضوع مورد علاقه‌ی شما می‌پردازد مشاهده می‌کنید. بدون شک احتمال پر کردن این فرم در ازای یک محتوای ارزشمند بسیار بالاتر است.
زمانی که شما می‌دانید قرار است سیل عظیمی از مخاطبان وارد وبسایت شما شوند، شما می‌توانید احتمال تبدیل این مخاطبان را به سرنخ (lead) با استفاده از یک لندینگ پیج هدفمند بالا ببرید.

۳. لندینگ پیج (landing page) ذهنیت بهتری نسبت به مخاطبان هدف به شما می‌‍‌دهد

به‌وسیله‌ی ایجاد لندینگ پیج های متفاوت، شما می‌توانید موضوعاتی با بیشترین نرخ تبدیل را بررسی و شناسایی کنید و با علایق مخاطبان آشنا شوید.
شما می‌توانید اطلاعاتی را که از لندینگ پیج ها جمع‌آوری کرده‌اید، برای ایجاد استراتژی بازاریابی هدفمندتر و شخصی‌سازی شده‌تر به‌کارگیرید. علاوه‌براین، لندینگ پیج ها باعث شناسایی کانال‌های ترجیحی سرنخ های شما می‌شوند و بدین‌گونه شما می‌توانید محتوای خود را در آن کانال‌ها معرفی کرده و در آن ها تعامل بیشتری با مخاطبان‌تان داشته باشید.

۴. لندینگ پیج (landing page) تاثیر اولیه ی خوبی برجای می گذارد

تعداد زیادی از کاربران در جست‌وجوی نیاز خود و رفع آن از طریق موتورهای جست‌وجو به لندینگ پیج شما هدایت می‌شوند و این می‌تواند اولین برخورد آنان با سایت شما باشد؛ بنابراین لندینگ پیج می‌تواند نقش ورودی سایت را ایفا کند بدون توجه به اینکه در کجای آن قرار دارد.
اگر شما نتوانید در لندینگ پیج خود به خوبی و به سرعت نیاز کاربران را برطرف کنید، ممکن است شانس دومی برای اثبات خود نیابید.

۵. لندینگ پیج (landing page) بازدید کنندگان سایت شما را افزایش می دهد

در یک لندینگ پیج بهینه سازی شده، از کلمات کلیدی هدفمند، پرسرچ و قوانین سئو (SEO) استفاده می‌شود که بدون شک باعث افزایش بازدیدکنندگان بدون نیاز به تبلیغات می‌شود.
حتی اگر از لندینگ پیج خود رضایت دارید، باید به صورت مکرر آن را ارزیابی کرده، شکاف های موجود در این صفحه شناسایی کنید و در انتها برطبق آن محتوای لندینگ پیج را بهبود دهید.
به خاطر داشته باشید موفقیت در بازاریابی دیجیتال انتهایی ندارد.

۶. لندینگ پیج (landing page) اهداف کسب و کار را پشتیبانی می‌کند

تفاوتی نمی‌کند هدف حال حاضر کسب و کار شما چیست؛ افزایش فروش، معرفی یک محصول یا خدمت جدید، آگاهی از برند، افزایش سرنخ و … یک لندینگ پیج خوش ساخت می‌تواند شما را به تمامی این اهداف برساند.
شما می‌توانید لندینگ پیج ها را متناسب با اهداف خود طراحی کرده و کمپین‌ها، استراتژی‌ها و ابتکارات مختلفی ایجاد کنید؛ این مزیت فوق‌العاده‌ی لندینگ پیج است.

برای دانستن مطالب بیشتر، محتوای “۸ نکته ی عالی برای کپی رایتینگ در لندینگ پیج” را مطالعه کنید.

۱۱ نکته برای بهبود عملکرد لندینگ پیج (landing page)

برای افزایش بازگشت سرمایه (ROI) و بهبود عملکرد لندینگ پیج نیاز است که بهینه سازی این صفحه برای موتورهای جست‌وجو (SEO) و کاربر هر دو با هم بهینه شود. برای شروع میتوانید این ۱۰ نکته را در لندینگ پیج های خود اعمال کنید:

۱. کلمات کلیدی دم دراز (long-tail keywords) را هدف قرار دهید

این عبارات کلیدی شامل بیش از ۴ کلمه است. برای مثال ” بهترین نکات کپی رایتینگ برای لندینگ پیج ” یک عبارت کلیدی دم دراز (long-tail key phrase) و “کپی رایتینگ” یک کلمه ی کلیدی است. هدف قرار دادن این کلمات حائز اهمیت است زیرا شما می‌توانید به طور دقیق‌تری به موضوعات و سوالات مورد نظر مخاطبان‌تان بپردازید و از طرفی به دلیل رقابت کمتر در آنها، راحت‌تر در نتایج گوگل رتبه بگیرید.

۲. بازدیدکنندگان‌تان را طبقه بندی کنید

احتمال دارد مخاطبان هدف شما بیش از یک نوع باشند. برای مثال کلینیک زیبایی را در نظر بگیرید که خدمات کاشت مژه و کاشت مو انجام می‌دهد؛ متقاضان کاشت مژه اکثرا خانوم ها و کاشت مو آقایان هستند. شما باید برای هر یک از این گروه‌ها، مردان و زنان، لندینگ پیج های جداگانه ایجاد کنید زیرا پیشنهاد شما برای هر کدام متفاوت است. بدین صورت شما بازدیدکنندگان بیشتری را از موتورهای جستجو جذب خواهید کرد.

۳. سرعت بارگذاری لندینگ پیج (landing page) را بالا ببرید

جلب توجه و جذب مشتری در بازارهای رقابتی امروز سخت است و کاربران می‌توانند به راحتی وارد سایت و لندینگ پیج رقیبان شما شوند. بنابراین اگر سرعت بارگذاری لندینگ پیج شما کم باشد، شانس شما برای تبدیل کاربران به مرحله‌ی بعدی از سفر مشتری کاهش می‌یابد. برای حفظ و افزایش نرخ تبدیل (conversion rate) لندینگ پیج باید به سرعت آن نظارت کرد. کاهش سایز و حجم عکس‌ها تنها یکی از راه‌حل هاست.

۴. لینک های خارجی (backlinks) کسب کنید

کسب لینک های خارجی برای لندینگ پیج های معرفی محصول بسیار پر اهمیت است زیرا این لینک‌ها که از سایت‌های دیگر به شما پیوند داده می‌شوند، بازدیدکنندگان سایت شما و در نهایت فروش را افزایش داده و باعث جلب اعتماد موتورهای جستجو و اعتبار سایت‌تان می‌شوند. حال زمانیکه این لینک‌ها از طرف سایت‌های قدیمی و معتبر ایجاد شده باشند، ارزش سایت شما دوچندان می‌شود.

۵. به عنوان لندینگ پیج (landing page) دقت کنید

از هر ۱۰ بازدیدکننده‌ی لندینگ پیج، حداقل ۴ نفر بدون انجام عمل خاصی از آن خارج می‌شوند که به آن اصطلاحا نرخ پرش (bounce rate) گفته می‌شود و شما باید تا حد ممکن این نرخ را پایین نگه‌دارید. برای این کار، بازدیدکنندگان شما نیاز دارند در حداقل زمان ممکن پس از ورودشان به لندینگ پیج، متوجه قصد و مزایای این صفحه شوند. عنوان لندینگ پیج اولین چیزی است که بازدیدکنندگان می‌خوانند؛ بنابراین باید به طور واضح و مختصر بیان‌کننده‌ی ارزش لندینگ پیج و پیشنهادتان باشد.

۶. تصویری برای بیان پیشنهادتان ارائه کنید

استفاده از تصویر در لندینگ پیج اجباری است. درواقع هدف از تصویر انتقال احساسات است به همین دلیل تصویر باید نشان دهد مخاطبان شما هنگام استفاده از پیشنهادتان چه حسی خواهند داشت. تست کردن تصویرهای مختلف در لندینگ پیج، دید خوبی از کاربران به شما خواهد داد.

ساخت لندینگ پیج

۷. متن قانع‌کننده بنویسید

محتوای شما در لندینگ پیج باید موجب تشویق کاربران به اقدامی شود. متن شما باید ساده، مختصر و به زبان مخاطبان باشد. استفاده از نظرات کاربران و یا مشتریان، یکی از بهترین تکنیک های کپی رایتینگ در لندینگ پیج است.

 

۸. فرم (lead generation form) را در دسترس قرار دهید

این فرم ایمیل و دیگر اطلاعات مشتریان بالقوه را جمع‌آوری می‌کند. فرم شما باید کاملا در دسترس باشد و نیازی نباشد کاربر در لندینگ پیج به دنبال آن بگردد.

 

۹. از دکمه های فراخوان (CTA) واضح و برجسته استفاده کنید

مسلما دکمه ی CTA مهم‌ترین عنصر در لندینگ پیج است، عنصری که بیشترین تاثیر را در تبدیل دارد. دکمه فراخوان (CTA) باید برجسته طراحی شود یعنی رنگ و جلوه‌ای متفاوت از دیگر عناصر لندینگ پیج داشته باشد. متن روی دکمه باید واضح بیان کند که چه درخواستی از کاربران دارید و آن‌ها باید چه عملی انجام دهند مانند دانلود، ثبت نام و …

 

۱۰. ساختار لندینگ پیج (landing page) را تا حد ممکن ساده نگه‌دارید

لندینگ پیج شما تنها یک هدف دارد: تبدیل بازدیدکنندگان به سرنخ (lead). لینک های داخلی، نوارهای پیمایش و هرچیزی که توجه مخاطب را به هدف شما مختل کند، باید از صفحه حذف شوند تا پیشنهاد و دکمه ی فراخوان (CTA) بیشتر جلب توجه کند.

نمونه ی لندینگ پیج

۱۱. لندینگ پیج (landing page) را بررسی کنید

عوامل مختلفی در موفقیت یک لندینگ پیج نقش دارند. برای مثال آیا می‌دانستید لندینگ پیج های دارای ویدیو، نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بالاتری را رقم می‌زنند؟ فاکتورهای زیادی مانند محتوای لندینگ پیج، تصاویر، کپی رایتینگ دکمه های فراخوان (CTA buttons) و … در واکنش بازدیدکنندگان نسبت به لندینگ پیج تاثیر می‌گذارند. شما تا زمانی که به دقت در جزئیات عمیق نشوید و هر عنصر را به تنهایی بررسی نکنید متوجه نمی‌شوید چه تغییری موجب افزایش تعامل و سرنخ شده است و این کار با استفاده از A\B تست میسر می‌شود.
در نظر داشته باشید، تست یک لندینگ پیج اغلب ریسک کمتری را نسبت به تغییر در بلاگ یا زیرساخت سایت دارد. بنابراین با این تست، شما می‌توانید به سرعت راه‌های جدیدی برای رسیدن به اهداف، کسب سرنخ‌ها و مخاطبان‌ در کسب‌وکارتان بیابید.

در نگارش این مقاله از منابع زیر استفاده شده است:

blog.hubspot.com

blog.tubikstudio.com

mailchimp.com

2 thoughts on “لندینگ پیج چیست؟ (راهنمای جامع و کاربردی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 8 =

You may also like these